Důležité informace k chovu a péči o staré psy
Stáří psů se někdy projevuje na jejich srsti. Léty řídne, střapatí se a ztrácí lesk. Kůže starých psů je hrubší a méně elastická. Má sklony k rohovatění a často vznikají proleženiny.
O srst pečujeme pravidelným kartáčováním, které masíruje pokožku a podporuje tak prokrvení.
Péče o srst je proto zejména u starých psů o to důležitější. Váš pes Vám bude vděčný. Staří psi často chápou kartáčování jako něco velmi příjemného. Při kartáčování dbejte na to, zda na kůži svého psa nenaleznete zduřeniny nebo bulky, které by Vás mohly upozornit, že Váš miláček může trpět kožními nádory. Pokud tomu tak je, měli byste je bezprostředně ukázat svému veterináři. Mnoho nádorů se dá při včasném rozpoznání a léčbě úspěšně odstranit.
Pravidelné koupání psům na rozdíl od kartáčování nesvědčí. Pokud se mu nedá zabránit, tak byste neměli používat žádný šampón, případně jen speciální šampón pro psy, aby nedocházelo k rychlému vysušování srsti.
Lehce polstrované místo může zabránit vzniku proleženin. Stávající proleženiny můžete natřít neparfémovaným mastným krémem.
Stejně důležitá jako péče o srst je i pravidelná kontrola a péče o chrup. Téměř všichni staří psi mají zubní kámen. Ten může vést k bolestivým zánětům dásní. Pes pak ztrácí chuť k jídlu a necítí se dobře. Tyto záněty mohou být navíc výchozím bodem pro šíření bakterií v těle, které poškozují ostatní orgány jako jsou ledviny nebo srdeční chlopně. Známkou zubního kamene a zánětů dásní je nepříjemný zápach z tlamy a pevný, žlutý až světlehnědý povlak na zubech, zejména na krčku. Nadměrný zubní kámen musí odstranit veterinář. Pro snížení tvorby zubního kamene se nabízí speciální druhy krmiva nebo pochoutek. Zuby svého psa můžete navíc pravidelně natírat zubní pastou pro psy nebo preventivě čistit zubním kartáčkem.
Také oči, uši a ostatní tělesné otvory Vašeho psa by se měli pravidelně pozorně prohlížet a otírat v případě nutnosti vlhkým ubrouskem.