Vědecké zkušenosti v extrémních podmínkách

Vrcholoví psi Mont Blancu

Vědecké studie* se zúčastnili vyhledávací a záchranářští psi v různých zátěžových testech. Byla provedena na planině pod Mont Blancem ve Francii. Účinky Karsivanu® na látkovou výměnu, srdce a krevní oběh a klinické i neurologické funkce psů byly zkoumány za extrémních podmínek (výška 3.500 m.n.m., teploty až -30°C, rychlost větru až 50 km/h) s výrazně sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu.

Stejné testy byly pak pro srovnávací účely provedeny v nízké nadmořské výšce. V této studii se zkoumaly přesně ty zátěže, kterým jsou vyhledávací a záchranářští psi v případě jejich nasazení vystaveni. Cílem bylo objasnění otázky, zda se tyto fyziologické zátěže dají díky přidávání Karsivanu® snížit a zda se tím zvyšuje šance na vyhledání zasypaného člověka. Výsledky ukázaly, že přidávání Karsivanu® vede k větší výdrži a radosti z práce. Zlepšuje se i zásobování psů kyslíkem a to i při výrazné tělesné zátěži ve vysokých výškách. Psi léčení Karsivanem® tedy vykazují statisticky významně vyšší míru nasycení hemoglobinu kyslíkem (nosná molekula kyslíku v krvi) a nebylo u nich možné prokázat žádné nebezpečné volné radikály v krvi. Antioxidanty zkoumané v krvi byly proto u těchto psů ve zřetelně vyšších koncentracích. Bylo tedy možno výrazně snížit škodlivé účinky oxidativního stresu.

* Grandjean und Renard (2005): Pract Vet Anim Comp 14, 3-6

„Takový komplexní úspěch jsem za těch 25 let, co v terénním výzkumu působím, viděl jen zřídka.“

Prof. Dominique Grandjean, Ředitel Institutu pro chov zvířat a sportovní medicínu (UmeS) na Ecole Nationale Vétérinaire d’Alfort o terénní studii s Karsivanem v Alpách pod Mont Blancem.

Prof. Dominique Grandjean

Karsivan®

Karsivan® byl vyvinut speciálně pro pohodu starých psů.

Karsivan®